Scott’s Emmy Nominations Final Predictions – The Hollywood Reporter

0


PLEASE NOTE: This forecast, gathered by Hollywood journalistaward columnist Scott Feinberg, reflects his best attempt to predict the behavior of the Academy of Television Arts and Sciences, do not his personal preferences. He arrives at these rankings based on consultations with voters and strategists, analysis of marketing and advertising campaigns, award results leading up to the Emmys, and Emmy history itself.

* BEST DRAMATIC SERIES *

Nominees screened
The crown (Netflix)
The Handmaid’s Tale (Hulu)
It’s us (NBC)
Lovecraft Country (HBO)
Bridgerton (Netflix)
Pose (FX)
The Mandalorian (Disney +)
The Falcon and the Winter Soldier (Disney +)

Alternate
Perry mason
(HBO)

Potential surprise
ratchet
(Netflix)

I should have been a competitor
Processing (HBO)

* BEST COMEDY SERIES *

Nominees screened
Ted lasso (Apple TV +)
Hacks (HBO Max)
The stewardess (HBO Max)
The Kominsky method (Netflix)
Pen15 (Hulu)
Girls5Eva (Peacock)
Blackish
(ABC)
Master of None (Netflix)

Alternate
Zoey’s Extraordinary Playlist (NBC)

Potential surprise
Cobra Kai (Netflix)

I should have been a competitor
Made for love (HBO Max)

* BEST LIMITED SERIES OR ANTHOLOGY *

Nominees screened
The Queen’s Gambit (Netflix)
Easttown mare (HBO)
WandaVision (Disney +)
I can destroy you (HBO)
The Underground Railroad (Amazon)

Alternate
The defeat (HBO)

Potential surprise
Halston (Netflix)

I should have been a competitor
The good Lord bird (Show time)

* BEST TV MOVIE *

Nominees screened
Sylvie’s love (Amazon)
Uncle Franck (Amazon)
Oslo (HBO)
Robin Roberts presents: Mahalia (Lifetime)
Dolly Parton’s Christmas in the square (Netflix)

Alternate
Not pregnant (HBO Max)

Potential surprise
Doctor Who: Dalek Revolution (BBC)

I should have been a competitor
Clouds (Disney +)

* BEST DOCUMENTARY OR NON-FICTIONAL SERIES *

Nominees screened
Imagine it’s a city (Netflix) – podcast (Fran Lebowitz)
Allen vs. Farrow (HBO)
High on the pork (Netflix)
City so real (NatGeo)
American masters (PBS)

Alternate
1971: the year music changed everything (Apple TV +)

Potential surprise
Pride (FX)

I should have been a competitor
Q: In the storm (HBO)

* BEST ACTOR IN A DRAMATIC SERIES *

Nominees screened
Josh O’Connor (The crown)
Billy Porter (Pose) – Podcast
Sterling K. Brown (It’s us) – Podcast
Rege-Jean Page (Bridgerton)
Jonathan Majors (Lovecraft Country)
Pedro Pascal (The Mandalorian)

Alternate
Matthieu Rhys (Perry mason)

Potential surprise
Joseph Fiennes (The Handmaid’s Tale)

I should have been a competitor
Anthony Mackie (The Falcon and the Winter Soldier)

* BEST ACTRESS IN A DRAMA SERIES *

Nominees screened
Emma Corrin (The crown)
Olivia Colman (The crown) – Podcast
Elisabeth Moss (The Handmaid’s Tale) – Podcast
Jurnee Smollett (Lovecraft Country)
Phoebe Dynevor (Bridgerton)
Uzo Aduba (Processing)

Alternate
Mr. J. Rodriguez (Pose)

Potential surprise
Sarah Paulson (ratchet) – Podcast

I should have been a competitor
Mandy Moore (It’s us) – Podcast

* BEST SUPPORTING ACTOR IN A DRAMA SERIES *

Nominees screened
Michael Kenneth Williams (Lovecraft Country)
Tobias Menzies (The crown)
Bradley Whitford (The Handmaid’s Tale)
John Benjamin Hickey (Processing)
John Lithgow (Perry mason)
Jonathan Bailey (Bridgerton)
Antoine Ramos (Processing)
Joël Kinnaman (Processing)

Alternate
Chris Sullivan (It’s us)

Potential surprise
Justin Hartley (This is us)

I should have been a competitor
Wyatt Russell (The Falcon and the Winter Soldier)

* BEST SUPPORTING ACTRESS IN A DRAMA SERIES *

Nominees screened
Gillian Anderson (The crown)
Helena Bonham Carter (The crown)
Yvonne Strahovski (The Handmaid’s Tale)
Ann Dowd (The Handmaid’s Tale)
Samira Wiley (The Handmaid’s Tale)
Nicola Coughlan (Bridgerton)
Adjoa Andoh (Bridgerton)
Aunjanue Ellis (Lovecraft Country) – Podcast

Alternate
Wunmi Mosaku (Lovecraft Country)

Potential surprise
Tatiana Maslany (Perry mason)

I should have been a competitor
Emily VanCamp (The Falcon and the Winter Soldier)

* BEST ACTOR IN A COMEDY SERIES *

Nominees screened
Jason Sudeikis (Ted lasso)
Michael Douglas (The Kominsky method)
Anthony Anderson (Blackish)
Kenan Thompson (Kenan) – Podcast
Ted Danson (Mr. Mayor) – Podcast
Martin Freeman (Breeders)

Alternate
Ralph Macchio (Cobra Kai)

Potential surprise
Guillaume Zabka (Cobra Kai)

I should have been a competitor
Michael Cimino (Love, Victor)

* BEST ACTRESS IN A COMEDY SERIES *

Nominees screened
Jean Smart (Hacks)
Kaley Cuoco (The stewardess)
Lena Waithe (Master of None) – Podcast
Tracee Ellis Ross (blackish) – Podcast
Renée Elise Goldsberry (Girls5Eva)
Sara Bareilles (Girls5Eva)

Alternate
Jane Levy (Zoey’s Extraordinary Playlist) – Podcast

Potential surprise
Lily Collins (Emilie in Paris) – Podcast

I should have been a competitor
Ziwe Fumudoh (Ziwe)

* BEST SUPPORTING ACTOR IN A COMEDY SERIES *

Nominees screened
Kenan Thompson (Saturday Night Live) – Podcast
Brett Goldstein (Ted lasso)
Brendan Hunt (Ted lasso)
Nick Mohammed (Ted lasso)
Phil Dunster (Ted lasso)
Jeremy Swift (Ted lasso)
Bowen Yang (Saturday Night Live)
Carl Clemons Hopkins (Hacks)

Alternate
Ray Romano (Made for love)

Potential surprise
Paul Reiser (The Kominsky method)

I should have been a competitor
Alex Newell (Zoey’s Extraordinary Playlist)

* BEST SUPPORTING ACTRESS IN A COMEDY SERIES *

Nominees screened
Kate McKinnon (Saturday Night Live)
Hannah Waddingham (Ted lasso)
Hannah Einbinder (Hacks)
Kaitlin Olson (Hacks)
Juno Temple (Ted lasso)
Paula Pell (Girls5Eva)
Busy Philipps (Girls5Eva)
Cecily Strong (Saturday Night Live)

Alternate
Kathleen Turner (The Kominsky method)

Potential surprise
Naomie Ackie (Master of None)

I should have been a competitor
Chloe Fineman (Saturday Night Live)

* BEST ACTOR IN A LIMITED SERIES OR TV MOVIE *

Nominees screened
Ethan Hawke (The good Lord bird) – Podcast
Hugh Grant (The defeat) – Podcast
Paul Bettany (WandaVision)
Joel Edgerton (The Underground Railroad) – Podcast
Ewan McGregor (Halston)

Alternate
Lin-Manuel Miranda (Hamilton) – Podcast

Potential surprise
Leslie Odom, Jr. (Hamilton) – Podcast

I should have been a competitor
Jeff Daniels (Comey’s rule) – Podcast

* BEST ACTRESS IN A LIMITED SERIES OR TV MOVIE *

Nominees screened
Anya Taylor-Joy (The Queen’s Gambit) – Podcast
Kate Winslet (Easttown mare) – Podcast
Michaela Coel (I can destroy you)
Elizabeth Olsen (WandaVision) – Podcast
Nicole Kidman (The defeat) – Podcast

Alternate
Thuso Mbedu (The Underground Railroad)

Potential surprise
Danielle Brooks (Robin Roberts presents: Mahalia)

I should have been a competitor
Kate Mara (A teacher)

* BEST SUPPORTING ACTOR IN A LIMITED SERIES OR TV MOVIE *

Nominees screened
Bill Camp (The Queen’s Gambit)
Donald Sutherland (The defeat)
Evan Peters (Easttown mare)
Daveed Diggs (Hamilton)
Chase W. Dillon (The Underground Railroad)

Alternate
John Boyega (Small Ax) – Podcast

Potential surprise
Glynn Turman (Fargo)

I should have been a competitor
Brendan Gleeson (Comey’s rule)

* BEST SUPPORTING ACTRESS IN A LIMITED SERIES OR TV MOVIE *

Nominees screened
Catherine Hahn (WandaVision)
Jean Smart (Easttown mare)
Julianne Nicholson (Easttown mare)
Marielle Heller (The Queen’s Gambit)
Renée Elise Goldsberry (Hamilton)

Alternate
Letitia Wright (Small Ax)

Potential surprise
Krysta Rodriguez (Halston)

I should have been a competitor
Sheila Atim (The Underground Railroad)

* BEST VARIETY TALK SERIES *

Nominees screened
Last week tonight with John Oliver (HBO)
The Late Show with Stephen Colbert (CBS) – podcast (Stephen Colbert)
The Daily Show with Trevor Noah (Comedy Central) – podcast (Trevor Noah)
Jimmy Kimmel Live! (ABC) – podcast (Jimmy Kimmel)
Full Frontal with Samantha Bee (TBS) – podcast (Samantha Bee)

Alternate
The Late Late Show with James Corden (CBS) – podcast (James Corden)

Potential surprise
Conan
(TBS) – podcast (Conan O’Brien)

I should have been a competitor
Desus & Mero (Showtime) – podcast (Desus & Mero)

* BEST VARIETY SKETCH SERIES *

Nominees screened
Saturday Night Live (NBC) – podcast (Lorne Michaels)
A black lady sketch show (HBO) – podcast (Robin Thede)

Alternate
Ziwe (Show time)

Potential surprise
Amber Ruffin’s show (Peacock)

I should have been a competitor
That damn Michael Che (HBO Max)

* BEST VARIETY SPECIAL (PRE-REGISTERED) *

Nominees screened
Hamilton (Disney +) – podcast (Lin-Manuel Miranda)
Bo Burnham: inside
(Netflix) – podcast (Bo Burnham)
8:46 – Dave Chapelle (Netflix)
David Byrne’s American Utopia (HBO)
Black is king (Disney +)

Alternate
Full Frontal wants to take your arms (TBS) – podcast (Samantha Bee)

Potential surprise
Mariah Carey’s Christmas Special (Apple TV +)

I should have been a competitor
Sarah Cooper: everything is fine (Netflix) – podcast (Sarah Cooper)

* BEST VARIETY SPECIAL (LIVE) *

Nominees screened
The 63rd Annual Grammy Awards (CBS)
The Pepsi Super Bowl LV Halftime Show with The Weeknd (CBS)
Stephen Colbert’s 2020 Election Night: Democracy’s Last Struggle to Rebuild America Better Again in 2020 (Show time)
The Oscars (ABC)
Take a closer look Thursday (NBC)

Alternate
Celebrating America – A Special Opening Night (ABC, CBS, NBC, CNN, MSNBC and PBS)

Potential surprise
78th Annual Golden Globes (NBC)

I should have been a competitor
Christmas at Rockefeller Center
(NBC)



Source link

Leave A Reply

Your email address will not be published.